Ogłoszenie o przetargu
Starosta Strzeliński ogłasza I przetarg ustny nieograniczony na zbycie nieruchomości niezabudowanej, położonej w obrębie Strzelin, oznaczonej geodezyjnie jako działki nr 3/10 AM 39, 3/13 AM 39, 3/22 AM 33, 3/24 AM 33 o łącznej pow. 5,8637 ha
ZARZĄDZENIE NR 40/2026
STAROSTY STRZELIŃSKIEGO
z dnia 27.08.2026r.
w sprawie ogłoszenia I przetargu ustnego nieograniczonego na zbycie nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa
Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt. 7, art. 37 ust. 1, art. 38 ust. 1 i 2, art. 40 ust. 1 pkt. 1 oraz art. 67 ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. 2026.399 t.j. z dnia 2026.03.25 ze zmianami) zarządzam, co następuje:
§1 Ogłaszam I przetarg ustny nieograniczony na zbycie nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa, oznaczonej geodezyjnie jako działki nr 3/10 AM 33, 3/13 AM 33, 3/22 AM 39, 3/24 AM 39 obręb Strzelin.
§2 Ogłoszenie na zbycie stanowi załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
§3 Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Starosta Strzeliński
/Magdalena Krupa/
Załącznik nr 1 do Zarządzenia
OGŁOSZENIE O PRZETARGU
Starosta Strzeliński
ogłasza I przetarg ustny nieograniczony na zbycie nieruchomości niezabudowanej, położonej w obrębie Strzelin, oznaczonej geodezyjnie jako działki nr 3/10 AM 39, 3/13 AM 39, 3/22 AM 33, 3/24 AM 33 o łącznej pow. 5,8637 ha, stanowiącej własność Skarbu Państwa w gospodarowaniu Starosty Strzelińskiego.
Przedmiotem przetargu jest nieruchomość gruntowa oznaczona geodezyjnie działki nr 3/10 AM 39, 3/13 AM 39, 3/22 AM 33, 3/24 AM 33 obręb Strzelin o łącznej pow. 5,8637 ha. Dla ww. nieruchomości Sąd Rejonowy w Strzelinie, IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr WR1T/00045371/6. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego miejscowości Pęcz, Mikoszów oraz części miejscowości Strzelin, gm. Strzelin zatwierdzonego Uchwałą nr XVIII/193/2004 Rady Miejskiej Strzelin teren działek nr 3/10 AM 39, 3/13 AM 39, 3/22 AM 33, 3/24 AM 33 obręb Strzelin oznaczony jest symbolem PE opisany został jako teren eksploatacji surowców. Działki niezabudowane, w rejestrze gruntów oznaczone jako Ba- tereny przemysłowe. Stanowią tereny przy kopalni granitu w Strzelinie leżą poza obszarem udokumentowanego złoża granitu i gnejsu „Strzelin”. Kształt działek nieregularny.
Przetarg odbędzie się w dniu 17 listopada 2026r. o godz. 11:00 w Starostwie Powiatowym w Strzelinie ul. Kamienna 10 (sala obrad) .
CENA WYWOŁAWCZA wynosi 833 407 zł w tym VAT (słownie osiemset trzydzieści trzy tysiące czterysta siedem złotych w tym VAT).
Wadium do przetargu wynosi 100 000 zł (słownie złotych: sto tysięcy)
Postąpienie ustalają uczestnicy przetargu jednak nie może być ono mniejsze niż 1% ceny wywoławczej w zaokrągleniu w górę do pełnych dziesiątek zł.
Wpłaty wadium w wysokości 100 000 zł należy dokonać do dnia 11 listopada 2026 roku na konto Starostwa Powiatowego w Strzelinie w Gospodarczym Banku Spółdzielczym nr 07 9588 0004 0000 7777 2000 0040. Za datę wpłaty wadium uznaję się dzień wpływu środków pieniężnych na konto Starostwa. Na dowodzie wpłaty należy umieścić dopisek – wadium do I przetargu ustnego nieograniczonego na zbycie nieruchomości – działki 3/10 AM 39, 3/13 AM 39, 3/22 AM 33, 3/24 AM 33 obręb Strzelin.
Wadium należy wnieść w pieniądzu. Nie dopuszcza się wniesienia wadium w obligacjach Skarbu Państwa lub papierach wartościowych.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który wygra przetarg, będzie zaliczone na poczet ceny nabycia nieruchomości, a pozostałym uczestnikom przetargu zostanie zwrócone w terminie 3 dni od daty zamknięcia, odwołania, unieważnienia przetargu lub zakończenia wynikiem negatywnym przelewem na rachunek bankowy uczestnika przetargu.
Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się wyłonionego w drodze przetargu nabywcy od zawarcia umowy notarialnej.
Nabywca zobowiązany jest zapłacić osiągniętą w wyniku przetargu cenę sprzedaży nie później niż do dnia zawarcia umowy przenoszącej własność nieruchomości z odpowiednim wyprzedzeniem w taki sposób by środki znalazły się na koncie Starostwa Powiatowego w Strzelinie w dniu jej zawarcia.
Osoba ustalona jako nabywca zostanie zawiadomiona o miejscu i terminie zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości najpóźniej w ciągu 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu.
Wyłącza się odpowiedzialność Starosty Strzelińskiego za jakiekolwiek ukryte wady nieruchomości wystawionej do sprzedaży.
Nieruchomość jest zbywana w oparciu o dane z Ewidencji Gruntów i Budynków tut. Starostwa. Na żądanie nabywcy, zbywający może okazać granice nieruchomości, a kosztami obciąży nabywcę.
Na wniosek zainteresowanego inwestora:
- w kwestii zabudowy nieruchomości wypowie się Wydział Urbanistyki i Architektury Starostwa Powiatowego w Strzelinie, wydając stosowną opinię,
- szczegółowe informacje o istniejącym uzbrojeniu i możliwości (lub braku możliwości) przyłączenia się do istniejących mediów określą poszczególni gestorzy sieci przyłączeniowych,
- obsługę komunikacyjną terenu określa właściwy zarządca drogi,
- w kwestii pozwolenia lub odmowy pozwolenia na wycinkę drzew i krzewów wypowie się właściwy w tym zakresie organ.
Kwestie własności urządzeń podziemnych reguluje art. 49 Kodeksu cywilnego, a kwestię ustanowienia służebności przesyłu na rzecz gestorów sieci regulują art. 305 1 – 3054 Kodeksu cywilnego.
Osoby przystępujące do przetargu winny przed przystąpieniem przedstawić komisji przetargowej n/w dokumenty:
Dowód wpłaty wadium opisany w niniejszym ogłoszeniu
Osoby fizyczne - dowód potwierdzający tożsamość (dowód osobisty lub paszport)
W przypadku :
- podmiotów innych niż osoby fizyczne – konieczne jest dodatkowo przedłożenie aktualnego dokumentu (oryginał), z którego wynika upoważnienie do reprezentowania tego podmiotu, a gdy działa pełnomocnik konieczne jest przedłożenie pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego oraz górną granicę oferowanej ceny.
- małżonków – do dokonywania czynności przetargowych konieczna jest obecność obojga małżonków lub jednego z nich , wraz ze stosownym pełnomocnictwem (oryginał) drugiego małżonka, zawierającym zgodę na uczestnictwo w przetargu w celu odpłatnego nabycia nieruchomości oraz górną granice ceny;
- pełnomocników osób fizycznych poza przypadkami wyżej wskazanymi konieczne jest przedłożenie pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego.
Za aktualny uważa się dokument wydany nie wcześniej niż 6 miesięcy przed terminem przetargu.
Ponadto osoby przystępujące do przetargu zobowiązane są przedłożyć komisji:
Oświadczenie, iż przystępujący do przetargu zapoznał się z treścią ogłoszenia przetargowego i regulaminem przetargu.
Oświadczenie o zapoznaniu się z warunkami przetargu i przyjęciu ich bez zastrzeżeń.
Oświadczenie, iż przystępujący do przetargu zapoznał się ze stanem nieruchomości i nie wnosi żadnych zastrzeżeń oraz o rezygnacji z roszczeń z tytułu rękojmi za jakiekolwiek ukryte wady przedmiotu sprzedaży.
Oświadczenie o tym, iż przystępujący zna granice zbywanych nieruchomości lub żądanie okazania granic na koszt nabywcy.
Nieprzedłożenie któregokolwiek z wymaganych dokumentów skutkować będzie nie dopuszczeniem do udziału w przetargu.
Protokół z przeprowadzonego przetargu stanowi podstawę zawarcia umowy.
Nie wyraża się zgody na przelew wierzytelności zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości na osoby trzecie, na skutek przeprowadzonego przetargu. Na nabywcy spoczywa obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości wynikający z przepisów ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.
Osoba będąca cudzoziemcem w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tj. Dz.U z 2017 r. poz. 2278 ze zmianami) zobowiązana jest w dniu zawarcia umowy przeniesienia własności nieruchomości będącej przedmiotem przetargu przedłożyć wydane za zasadach i w sytuacjach przewidzianych ustawą zezwolenie właściwego ministra na nabycie tej nieruchomości, chyba, że zajdą przewidziane ustawa przesłanki wyłączające wymóg uzyskania takiego zezwolenia.
Starosta Strzeliński może odwołać ogłoszony przetarg z ważnych powodów, niezwłocznie podając informacje o odwołaniu przetargu do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie w siedzibie Starostwa Powiatowego w Strzelinie ul. Kamienna 10 oraz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej www.bip.powiatstrzelinski.pl oraz na stronie internetowej www.powiatstrzelinski.pl
Starosta Strzeliński
/Magdalena Krupa/
